Auchan pierwszą firmą z drugą i trzecią gwiazdką Lean&Green w Polsce

Sieć Auchan Retail Polska niespełna dwa lata po otrzymaniu pierwszej gwiazdki Lean&Green, uzyskała jako pierwsza firma w Polsce, drugą i trzecią gwiazdkę Lean&Green. Trzecia gwiazdka została przyznana za  zmniejszenie emisji CO2 w logistyce i transporcie o 35% od początku uczestnictwa sieci w programie. Tym samym sieć
w wymierny sposób potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz realizacji celów z obszaru zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza redukcji śladu węglowego. Certyfikat przyznawany jest w  międzynarodowym programie redukcji emisji CO2 dla sektora logistyki. 

 

Pierwszą gwiazdkę sieć uzyskała w grudniu 2021 r. w uznaniu efektów usprawnień wprowadzonych przez firmę w latach 2017-2020 w ramach reorganizacji sieci dystrybucji
i wykorzystania magazynów w Wolborzu i Mszczonowie. Przeprowadzone procesy optymalizacyjne przełożyły się na zmniejszenie emisji CO2 o 20,48% w przeliczeniu
na przewieziony wolumen.

 

W ramach usprawnień do drugiej i trzeciej gwiazdki, przeprowadzono relokację magazynów z Żabiej Woli i Wolborza do nowego magazynu Auchan w GLP Park Lędziny, posiadającego certyfikat BREEAM na poziomie very good. Nowy magazyn poza wysoką efektywnością energetyczną służy dalszej optymalizacji sieci dystrybucji firmy, stawiając na bliskość rynku i współpracę z lokalnymi dostawcami. Drugim ważnym krokiem było rozszerzenie współpracy z Frigo Logistics polegającej na relokacji magazynu produktów mrożonych
do niskoemisyjnego magazynu w Radomsku i optymalizacji procesów transportowych.
W efekcie tych działań firma uzyskała redukcję rocznej emisji w transporcie i logistyce
o 17,48% w przeliczeniu na przewieziony wolumen.

 

Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania - jako pierwsza firma w Polsce - kolejnych dwóch gwiazdek  Lean&Green. To wspólny sukces i praca całej firmy, a w szczególności struktur odpowiedzialnych za Transport i Logistykę. Technologia i innowacyjne rozwiązania stają
się wsparciem dla zrównoważonego rozwoju i przekładają się na wymierne korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe - usprawniają funkcjonowanie firmy, redukują koszty
i podnoszą wydajność, a przy tym zmniejszają ślad węglowy. Oczywiście naszym celem jest czwarta gwiazdka Lean&Green! – mówi Piotr Dopierała, dyrektor Łańcucha Dostaw i Logistyki w firmie Auchan. 

 

Lean & Green to uznany w Europie, obecny w 14 krajach program, w którym blisko 600 firm dzieli się swoim doświadczeniem, wyznaczający drogę do zrównoważonej logistyki. Uczestnicy programu otrzymują gwiazdki, które są wynikiem ich konkretnych osiągnięć
w redukcji emisji CO2. Każdorazowo potwierdza je niezależny audyt, który w Polsce przeprowadza Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Oszczędności w liczbach: 

 

  • Magazyn Campus Silesia w Lędzinach - roczne oszczędności CO2 wynoszą
    5223 t, czyli tyle ile wynosi roczna emisja CO2 2321 samochodów osobowych
  • Magazyn Campus Silesia w Lędzinach - 686 MWh energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej pochodzi ze źródeł wiatrowych
  • Magazyn Radomsko - roczne oszczędności CO2 wynoszą 182 t, czyli tyle, ile produkuje rocznie 81 aut osobowych
  • Magazyn w Tomaszowie Mazowieckim od stycznia 2021 r. zaopatrywany jest
    w 100% w zieloną energię

 

Blisko 525 tysięcy złotych zostało zebranych w ramach kampanii „Wspieraj lokalnie z Auchan”

Podsumowanie ogólnopolskiej zbiórki w sklepach sieci Auchan 

 

524 289 tysięcy zł to suma jaką dzięki hojności klientów Auchan zebrano w ramach ogólnopolskiej akcji dobroczynnej „Wspieraj lokalnie z Auchan” dla 30 organizacji dobroczynnych, stowarzyszeń i fundacji działających w Polsce na rzecz potrzebujących dzieci, osób z niepełnosprawnościami oraz hospicjów. Zbiórka zrealizowana została w okresie od 8 maja do 31 lipca 2023 r., dzięki partnerskiemu programowi CSR Auchan, Fundacji Pomagam.pl i Donateo. 

 

Kampania „Wspieraj lokalnie z Auchan” to już kolejna akcja charytatywna wspierana przez sieć z wykorzystaniem aplikacji Donateo, wdrożonej do sieci terminali hipermarketów Auchan. Tym razem miałą ona  wyjątkowy charakter – zbiórka prowadzona była dla organizacji działających w pobliżu danego sklepu. Dzięki temu klienci, jak również ich pracownicy mogli wesprzeć bliskie ich sercu konkretne potrzeby lokalnej społeczności. 

 

W Auchan realizujemy programy charytatywne o zasięgu ogólnopolskim oraz aktywnie współpracujemy z organizacjami i społecznościami lokalnymi. Projekty prowadzone we współpracy z lokalnymi  stowarzyszeniami i fundacjami, są dla nas szczególnie ważne. Zdajemy sobie sprawę, że aby sprawnie funkcjonować potrzebują dotacji. Dlatego akcja „Wspieraj lokalnie z Auchan”, którą zorganizowaliśmy wspólnie z  partnerami – Fundacją Pomagam.pl i Donateo – była dla nas wyjątkowa. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszych klientów i pracowników. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na wsparcie tej  zbiórki – mówi Ewa Malecka, dyrektor ds. CSR Auchan Retail Polska..

 

Partnerem akcji była Fundacja Pomagam.pl, której głównym celem jest pomoc potrzebującym poprzez możliwość założenia zbiórki online na portalu Pomagam.pl. Portal organizuje i wspiera zbiórki charytatywne na ważne cele dobroczynne.

 

Koordynatorem projektu oraz dostawcą technologii w sklepach Auchan było Donateo. Rozwiązanie to umożliwia bezgotówkowe wsparcie organizacji dobroczynnych. W trakcie płatności kartą za zakupy klienci widzą na terminalu płatniczym pytanie o chęć przekazania określonej kwoty na wybrany cel. Po wyrażeniu zgody do rachunku doliczana jest kwota datku, a kupujący otrzymuje odrębne potwierdzenie niefiskalne. Przekazane środki trafiają na konto wspartej fundacji, co zostaje odzwierciedlone także na koncie bankowym wpłacającego.

 

W poprzednich edycjach akcji, klienci Auchan w wygodny i bezpieczny sposób mogli przekazać środki m.in. na rzecz Banków Żywności, Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Fundacji Unaweza czy Fundacji Happy Kids. 

Witold Sowiński dyrektorem Franczyzy w Auchan Retail Polska

Witold Sowiński objął z dniem 1 września br. stanowisko dyrektora ds. Franczyzy w Auchan Retail Polska. Będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój sieci franczyzowej Auchan na polskim rynku, zgodnie ze strategią firmy. Witold Sowiński zastąpił na tym stanowisku Davida Lovera, który będzie kontynuował swoją karierę w Auchan w Senegalu. 

Nominacja na stanowisko dyrektora franczyzy jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Przede mną nowe wyzwania i obowiązki, które przejmuję z przeświadczeniem o potencjale  tego obszaru biznesu. Wierzę, że moja wiedza i wieloletnie doświadczenie pomogą mi zrealizować plany firmy w tym zakresie powiedział Witold Sowiński

W tym roku Auchan otworzyło 5 placówek franczyzowych w Gorzkowicach, Cieszynie, Racławówce, Ciechanowie (Auchan Supermarket) i w Rozprzy (Moje Auchan). Do końca 2023 r. sieć planuje kolejne otwarcia. 

Jako dyrektor Franczyzy Auchan Polska Witold Sowiński będzie odpowiedzialny za tworzenie i wdrażanie strategii franczyzy i partnerstwa w Polsce, pozyskiwanie nowych partnerów i współpracę z nimi obejmującą wdrażanie projektów u partnerów, wsparcie w rozwoju działalności, doradztwo, szkolenie partnerów, definiowanie możliwości dalszego rozwoju współpracy. W ramach nowych obowiązków Witold Sowiński będzie również współpracował z działami serwisów wsparcia Auchan w celu zapewnienia profesjonalnej obsługi partnerów.

Jak podkreślono w nominacji, perspektywom dynamicznego rozwoju sieci franczyzowej Auchan pod kierownictwem Witolda Sowińskiego sprzyjać będzie zarówno już zdobyte przez niego doświadczenie zawodowe, jak i zaangażowanie, pragmatyzm oraz głębokie zrozumienie handlu, z jakim podchodzi do swojej pracy..

Witold Sowiński posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w branży handlowej. Swoją karierę w Auchan rozpoczął w 2001 roku, pracując m.in. na stanowiskach: kontrolera zarządzania, dyrektora sklepu, dyrektora regionalnego, a także dyrektora Terytorium. 1 września 2020 roku otrzymał nominację na stanowisko szefa grupy w Dyrekcji Produktu Auchan Retail Polska.

Witold Sowiński jest absolwentem wydziału Zarządzania na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, ukończył także kierunek Controlling i Audyt w zarządzaniu w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku. 

Ewa Malecka dyrektorem CSR w Auchan Retail Polska

Ewa Malecka obejmie z dniem 1 września br. stanowisko dyrektora CSR w Auchan Polska. Będzie odpowiedzialna za realizację kluczowych działań firmy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu zgodnych z lokalną i korporacyjną strategią CSR.

Bardzo cenię sobie możliwość podjęcia zadań w ramach nowego stanowiska, mając świadomość, jak dynamicznie w dzisiejszym świecie rośnie znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu i jak integralną częścią naszego biznesu CSR jest już od lat. To kwestie ważne dziś dla naszych pracowników, ale też samych klientów, którzy w swoich decyzjach zakupowych coraz częściej kierują się tym, czy firma działa w sposób odpowiedzialny. Rozpoczynam nowy etap z entuzjazmem, gotowa na nowe wyzwania. Realizując je będę umacniać pozycję i reputację Auchan na polskim rynku jako firmy społecznie odpowiedzialnejpowiedziała Ewa Malecka.

Jako dyrektor CSR Auchan Polska Ewa Malecka będzie odpowiedzialna za tworzenie planu i realizację strategii CSR w Polsce, realizację projektów Fundacji Auchan, kontakt z organizacjami i partnerami zewnętrznymi w zakresie CSR, komunikację wewnętrzną i raportowanie realizacji celów CSR na polskim rynku. 

Ewa Malecka posiada wieloletnie doświadczenie w handlu – z branżą retail związana jest od 1996 r. W swojej karierze pracowała zarówno na stanowisku dyrektora sklepu, jak i dyrektora regionalnego, a także dyrektora grupy w Dyrekcji Produktu Auchan Retail Polska. Pełniła również  funkcję Przewodniczącej Komitetu CSR firmy. 

Jak podkreślono w nominacji, Ewa Malecka jest naturalnym liderem, osobą nastawioną na stały rozwój pracowników, cieszącą się autorytetem i zaufaniem. Jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego. Posiada dyplom studiów magisterskich na kierunku Matematyka i podyplomowych na kierunku Zarządzanie.

Powrót do szkoły z Auchan – najtańsza wyprawka szkolna na każdą kieszeń

Z myślą o powrocie do szkoły Auchan Polska zorganizowało akcję handlową „Powrót do szkoły” skierowaną do uczniów oraz ich rodziców, która umożliwia zakup potrzebnych artykułów szkolnych w korzystnych cenach, a tym samym lepsze zarządzanie domowym budżetem. Auchan oferuje najtańszą wyprawkę szkolną w cenie 18,23 zł. Oferta przyborów do szkoły obejmuje ponad 3 tysiące artykułów, wśród których znajdują się produkty przyjazne dla środowiska, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu, posiadające certyfikat FSC lub które można kupić bez zbędnych opakowań. 

 

Kompletowanie wyprawki szkolnej to co roku znaczne obciążenie domowego budżetu. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin, które pragną zaoszczędzić na wydatkach, zapewniamy szeroki wybór artykułów szkolnych najwyższej jakości w bardzo dobrej cenie, w tym najtańszą wyprawkę szkolną. W Auchan nieustanne rozbudowujemy asortyment przyborów dydaktycznych. Jesteśmy przekonani, że klienci docenią możliwość wyposażenie swoich pociech w przybory niezbędne do nauki w jednym miejscu, bez nadmiernego obciążenia finansowego – mówi Radosław Dac dyrektor Produktów Auchan Retail Polska.

 

Oferta przyborów do szkoły obejmuje ponad 3 tysiące artykułów, wśród których znajdują się produkty przyjazne dla środowiska, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu, posiadające certyfikat FSC lub które można kupić bez zbędnych opakowań. Asortyment produktów szkolnych zawiera także ponad 800 produktów marki własnej wyróżniających się wysoką jakością, nowoczesnym designem i niską ceną.

Tak szeroki wachlarz różnorodnych produktów pozwala przygotować wyjątkową wyprawkę na nowy rok szkolny w korzystnej cenie, w tym najtańszą na rynku za 18,23 zł, zawierającą 15 przyborów potrzebnych każdemu uczniowi.

W sklepach Auchan klienci kupią zeszyty, notesy, przybory piśmiennicze – długopisy, ołówki, kredki, zakreślacze, przyrządy pomiarowe – linijki, ekierki, cyrkle, w tym 4-elementowy zestaw geometryczny Auchan, artykuły plastyczne – farby, modelinę, plastelinę, bibułę, bloki rysunkowe, piórniki, stroje na WF,  przybory do kreatywnego działania w każdym wieku i wiele innych. 

 

Auchan oferuje również kilka kolekcji plecaków, które są ważnym elementem wyprawki szkolnej. Są to m.in. ergonomiczne, funkcjonalne i trwałe modele. Dinosaur, Magical Cat, Gaming czy Happy Rainbow.

 

Podobnie jak w poprzednich latach sieć Auchan organizuje akcję Wymień stary plecak na nowy, w ramach której klienci, którzy w dniach 10-23 sierpnia br. przyniosą stary plecak szkolny lub tornister do Punktu Obsługi Klienta otrzymają bon na zakup nowego ze zniżką 25%. 

Projekt „Podaruj Wytchnienie” z myślą o opiekunach dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną

W Auchan rusza zbiórka mikro-datków na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i projektu „Podaruj wytchnienie”

 

Od 1 sierpnia br. klienci sieci Auchan w całej Polsce mogą wesprzeć finansowo projekt „Podaruj wytchnienie”. Zbiórka prowadzona jest na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i ma na celu zebranie środków finansowych na budowę ośrodka wytchnieniowego dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Wpłat dokonywać można poprzez aplikację Donateo, wdrożoną do sieci terminali hipermarketów Auchan. Akcja potrwa do 30 września 2023 r.

Podczas akcji na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” klienci hipermarketów Auchan w trakcie finalizowania transakcji bezgotówkowej mogą zdecydować się na przekazanie datku. W takiej sytuacji do rachunku doliczana jest kwota do 5 zł, która trafia bezpośrednio na konto organizacji. Klient otrzymuje niefiskalne potwierdzenie operacji, która będzie odzwierciedlona także na jego koncie bankowym.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wybudowała i prowadzi dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: „Dolinę Słońca” w Radwanowicach pod Krakowem i Warsztat Terapii Zajęciowej w Lubiatowie. Teraz zdecydowała się wesprzeć również opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach akcji „Podaruj wytchnienie” zbiera środki na budowę ośrodka wytchnieniowego „Spotkajmy się”, który ma zapewnić im odpoczynek niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego

Od ponad dwudziestu lat przyglądam się rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Anna Dymna z Fundacji „Mimo Wszystko” – Robię to ze zdumieniem i podziwem. Niejednokrotnie matki albo ojcowie rezygnują z pracy zawodowej, z własnych marzeń, po prostu z siebie. Robią to, by jak najlepiej zaopiekować się swoimi dziećmi. A kiedy te dzieci mają czterdzieści czy pięćdziesiąt lat, to tacy rodzice zaczynają się bać. Z przerażeniem myślą o tym, co z pociechami stanie się po ich śmierci. Nieraz słyszałam zatrważające wyznania matek, które samotnie wychowywały dorosłe córki albo dorosłych synów z niepełnosprawnością intelektualną: „Chciałabym, żeby moje dziecko umarło przede mną”. Najczęściej tacy rodzice nie przyznają albo wstydzą się przyznać do tego, że w opiece rodzicielskiej opadają z sił. Tymczasem żyją w ciągłej czujności. Przecież osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nawet w wieku dojrzałym, nadal reprezentują dziecięcą umysłowość oraz bezradność. Przez całe życie należy więc czuwać nad ich bezpieczeństwem. Stąd w rodzicach takich osób, prócz psychicznego wyczerpania, obecne jest stałe napięcie. Doskonale więc zdaję sobie sprawę, że opieki wymagają nie tylko osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale również ich bliscy. Wiem też, że szum morza, lasu, łagodność natury na każdego ma życiodajny wpływ. Przyroda uzdrawia. Jest najlepszym gabinetem terapeutycznym. Dlatego jestem przekonana, że w naszym ośrodku osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich bliscy odnajdą tak bardzo potrzebne im wytchnienie.

Gdy usłyszeliśmy o tej wspaniałej inicjatywie Fundacji  Mimo Wszystko”, od razu wiedzieliśmy, że musimy się w nią zaangażować. Na co dzień często zapominamy o cichych bohaterach, którzy niosą na swoich barkach ciężar opieki nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Mimo że kochają swoich bliskich całym sercem, to tak jak każdy człowiek, potrzebują czasu i przestrzeni dla siebie na odpoczynek, zebranie myśli czy planowanie dalszych kroków. Ośrodek wytchnieniowy Fundacji „Mimo Wszystko” będzie ukłonem dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo wspieram ideę tego projektu, dlatego zrobimy co możemy, aby pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.

Pomaganie jest wpisane w DNA naszej firmy. Od lat podejmujemy działania na rzecz najbardziej potrzebujących. Realizujemy także wraz z naszymi klientami liczne akcje charytatywne odpowiadające na różne potrzeby łącząc w tym celu siły z partnerami. Tym razem pragniemy wesprzeć tych, którzy  na co dzień sami pomagają, a jednocześnie często nie są zauważani. Rozpoczynająca się dziś zbiórka na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w ramach akcji „Podaruj wytchnienie” to wyraz naszej troski i wsparcie dla opiekunów osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. To dla nas bardzo ważne, że możemy przyczynić się do powstania ośrodka wytchnieniowego, w którym znajdą tak bardzo potrzebny im odpoczynek – mówi Inga Szaniawska, koordynator CSR Auchan Retail Polska.

Zbiórka w ramach akcji „Podaruj wytchnienie” potrwa od 1 sierpnia. do 30 września 2023 r. 

w sklepach Auchan w całej Polsce. 

 

Więcej szczegółów: https://media.auchan.pl/, https://donateo.pl/aktualnosci/ oraz mimowszystko.org/co-robimy/osrodek-wytchnieniowy-w-lubiatowie/ 

zobacz więcej